Który język obcy jest najłatwiejszy do nauki?

mężczyzna i kobieta trzymający się za ręce

  Zastanawiasz się, który język obcy jest najłatwiejszy do nauki? W tym artykule przedstawię Ci język, którego nie tylko najłatwiej się nauczyć, ale również język obcy, którego warto się uczyć. Znajomość tego języka obcego przynosi wiele korzyści… Opanowanie jego podnosi szansę na dostanie dobrze płatnej pracy oraz obniża ryzyko zachorowania na alzheimera. Jaki to język? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, poznajmy najczęstsze trudności w nauce języków obcych…

Trudności przy nauce nowego języka…

Istnieje kilka rzeczy, które sprawiają, że trudno jest się nam nauczyć kolejnego języka. Na świecie jest ponad 7 tysięcy języków. Niektóre z nich mają bardzo trudną gramatykę oraz wymowę (dobrym przykładem takiego języka jest język japoński). Mimo to według mnie największą trudnością przy nauce języka obcego nie jest gramatyka, a brak motywacji i dyscypliny do nauki języków obcych. O tym, jak się motywować piszę bardziej szczegółowo tutaj: jak się motywować do nauki języka obcego?… Nauka języków wymaga dyscypliny. Głównie dlatego, że trwa ona miesiące, jak nie lata codziennej nauki. Czy wiesz, że prawie połowa Polaków wyznacza sobie noworoczne cele, a tylko 8% je faktycznie realizuje? Nauka języka to cel, aby go osiągnąć musisz wiedzieć ile czasu będziesz poświęcał dziennie na naukę, z jakich źródeł będziesz korzystał, oraz jak będziesz się motywował. Dzięki temu zwiększysz prawdopodobieństwo tego, że nauczysz się języka, który Cię interesuje.

Kolejną trudnością jest nauka i zapamiętanie tysięcy słówek, których potrzebujesz, aby rozumieć native speakerów i płynnie mówić w języku obcym. Szacuje się, że znajomość 4 tysięcy słówek w języku angielskim pozwala na rozumienie i swobodną konwersację. Jak nauczyć się i co najważniejsze zapamiętać tyle słówek? Pamiętaj, aby uczyć się w kontekstach, czyli w zdaniach. Dodatkowo pamiętaj o powtórkach. Doskonale wiedzą o nich aplikacje do nauki języków obcych takie jak Duolingo, czy E-tutor. Powtórki utrwalają słownictwo, którego się nauczyłeś. Na początku powtórki powinny być wykonywane stosunkowo często. Zazwyczaj już nawet dzień po nauczeniu się nowego słówka należałoby je powtórzyć, potem co 2,4,8,16,32 dni. Oczywiście to tylko przykład schematu utrwalania wiedzy, którego możesz użyć, aby trwale zapamiętać nowe słownictwo. Głównym jego założeniem są odstępy pomiędzy kolejnymi powtórkami.

Który język obcy jest najłatwiejszy do nauki?

Najłatwiejszym językiem do nauki dla Polaków okazuje się angielski. Dlaczego język angielski jest łatwy do nauki? Myślę, że jest to spowodowane nie tylko dość prostą gramatyką, ale i masą materiałów, z których możesz czerpać wiedzę. Obecnie mamy dostęp do darmowych aplikacji, Netfliksa (włączenie napisów w języku obcym, którego się uczysz działa cuda) oraz do różnych kanałów w serwisie YouTube, które za darmo dzielą się wiedzą np. RockYourEnglish.

Angielska gramatyka nie jest skomplikowana, nie ma w niej przypadków, łatwo się też odmienia czasowniki. Dodatkowo w języku angielskim spotkasz słówka takie jak bar, taxi czy plan (słówka znaczą to, co myślisz, że znaczą, czyli bar, taksówkę i plan). Co więcej, język angielski jest łatwym językiem do nauki z uwagi na korzyści, które niesie jego znajomość. Wiedząc, co możesz zyskać,  posługując się płynnie językiem angielskim, będzie Ci łatwiej zachować regularność, która jest niezwykle ważna przy nauce czegokolwiek.

Ogólnopolskie badanie wynagrodzeń potwierdza to, że znajomość języka angielskiego wpływa na większe zarobki. Co więcej, osoby, które posługiwały się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym, otrzymywało średnio 5034 zł netto co miesiąc. Dla porównania mediana zarobków Polaków w 2022 roku wynosiła 4817 złotych netto. Badanie wpływu znajomości języka angielskiego na zarobki zostało przeprowadzone w 2019 roku, dlatego różnica jest znacznie większa. Istnieją też dowody na to, że nauka języków obcych wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na alzheimera (badanie z York University w Toronto). Nauka języków obcych opóźnia również demencję i poprawia pamięć.

Podsumowanie

Najłatwiejszym językiem do nauki dla polaków pozostaje język angielski. Język ten nie posiada skomplikowanej gramatyki, jest on też bardzo użyteczny. Znajmość języka angielskiego podniesie Twój potencjał, zwiększy zarobki, oraz zadba o to, abyś zachował dobrą kondycję mózgu na stare lata. Dobrze, wiemy już że język angielski jest dla nas łatwym językiem do nauki. Może znasz jakieś łatwe języki obce, których warto się uczyć?


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *