Czy język chiński jest trudny?

Nauka nowego języka to ciekawe doświadczenie. Nauka najtrudniejszego języka na świecie to nie lada wyzwanie. Językiem chińskim posługuje się ponad miliard osób. Czyni to też go najpopularniejszym językiem mówionym, zaraz po angielskim. Najwięcej osób posługujących się językiem chińskim, znajduje się w Chinach. To, że jakiś język jest najtrudniejszy, nie oznacza wcale, że nie można się go nauczyć. Co więcej, również tak trudne języki, jak chiński posiadają łatwiejsze elementy nauki.

  Pierwsza rzecz, o której powinieneś wiedzieć to, to, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Wiedząc, co sprawia największą trudność w nauce, będziesz mógł skupić się najbardziej na rzeczach, które są najtrudniejsze, poświęcając na nie najwięcej czasu. No dobrze, ale dlaczego język chiński jest uważany za najtrudniejszy na świecie?

Gramatyka?

Gramatyka języka chińskiego może wydawać Ci się trudna. No właśnie, ale… Czy naprawdę jest trudna? Co ciekawe w języku chińskim nie ma rodzajów. Brakuje w nim również koniugacji czasowników. Napisałem, że gramatyka może również wydawać Ci się trudna. No właśnie WYDAWAĆ… Jest to często spowodowane nauką na starych zasadach. Mam na myśli czytanie nudnych podręczników lub rozwiązywanie nudnych ćwiczeń. Oczywiście nauka chińskiego będzie trwała statystycznie dłużej. Działa to również w 2 stronę. Chińczyk będzie potrzebował więcej czasu na nauczenie się języka polskiego niż japońskiego.

Dam Ci radę. Jeśli nauka nudzi Cię, to ją urozmaić. Jeśli uczysz się gramatyki danego języka poprzez czytanie podręczników, zacznij dodatkowo słuchać muzyki. Nie chodzi mi tu o muzykę, w której mnóstwo słów. Idealnie sprawdza się tutaj muzyka, w której leci sama melodia. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę YouTube wordless songs. Dzięki temu sprawisz, że nauka sama w sobie będzie dużo przyjemniejsza. Wracając do tematu gramatyki języka chińskiego. W języku tym nie występuje nawet liczba mnoga. Czemu w takim razie język chiński jest taki trudny? Odpowiedzią są tony…

Tony

W języku chińskim spotykamy coś, czego do tej pory nie spotkaliśmy w żadnym języku słowiańskim i romańskim. Są to tony. Sprawiają one to, że język chiński jest językiem bardzo oryginalnym. Jedno chińskie słowo może mieć 4 różne znaczenia. Wszystko w zależności od tego, jakiego tonu użyjesz. Tony mogą sprawiać nam sporo kłopotów. Mimo trudności, jakie nam sprawiają, nie powinniśmy przestawać się ich uczyć. Są one bardzo ważne. Znajomość i wiedza jak użyć danego tonu pozwala uniknąć nieporozumienia. Wyróżnia się 4 podstawowe tony.

mā (mama)

mǎ (koń)

má (konopia)

mà (nakrzyczeć)

Tutaj filmik, dzięki niemu będziesz w stanie nauczyć się poprawnie wymawiać tony Learn Chinese 4 Tones.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *