Memrise vs Duolingo — Którą aplikację do nauki wybrać? (OPINIA EKSPERTA)

Rozpoczynając naukę języków obcych, musisz najpierw wybrać, jak będziesz się uczył. Istnieje wiele sposobów nauki języka obcego. Jednym z takich sposobów są aplikacje mobilne. Po więcej sposobów, w jaki sposób można uczyć się języków obcych, kliknij tutaj. Istnieje wiele aplikacji do nauki języków. Do jednych z najpopularniejszych aplikacji zaliczają się Memrise i Duolingo. Która z tych dwóch aplikacji jest lepsza? Poznaj moje zdanie na ten temat oraz opinię eksperta. Oto Memrise vs Duolingo

Memrise — Zalety i wady

Nauka języków obcych z Memrise jest niesamowicie ciekawa. Jako że jakiś czas temu korzystałem z tej aplikacji, mogę powiedzieć, że jest ona bardzo dobrze stworzona pod względem angażowania użytkowników. Chodzi mi o interesujące i krótkie filmiki przedstawiające native speakerów wymawiających dane słówka i zwroty. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, jak wymawiane są dane wyrazy, jak i ćwiczyć rozumienie ze słuchu.

  Z platformy Memrise korzysta łącznie ponad 50 milionów osób. Jest to darmowa aplikacja, ale ma również płatną wersję. Aplikacja ta została stworzona z myślą o osobach początkujących. Jeśli jesteś Polakiem (a zakładam, że nim jesteś, bo czytasz ten blog) to do wyboru masz 5 języków. Są to między innymi hiszpański, niemiecki, rosyjski, angielski i francuski. Wersja anglojęzyczna daje Ci jednak dostęp, do 23 języków. Jest to również powód do tego, aby swoją przygodę z językami zacząć właśnie od angielskiego. 

  Memrise ma dość interesujący system powtórek. Jest to między innymi klasyczna powtórka oraz szybka powtórka. Klasyczna powtórka polega na sprawdzeniu, czy w ogóle pamiętamy słownictwo, którego się uczyliśmy. Są tylko 2 scenariusze albo trafisz, albo spudłujesz, zaznaczając złą odpowiedź. Szybkie powtórki mają natomiast sprawdzić to, jak dobrze pamiętamy dane słówka i zwroty. System daje Ci około 6 sekund na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Jest to dużo trudniejsze, gdyż możesz zarówno spudłować, jak i nie zdążyć z zaznaczeniem odpowiedzi.

Aplikacja memrise
Aplikacja memrise

  Po lewej stronie szybka powtórka (jeśli korzystasz z telefonu, to na górze). Możesz zauważyć ilość czasu jaka pozostała na udzielenie odpowiedzi. Jest to zobrazowane w postaci pasków, im bliżej są one góry ekranu, tym mniej czasu Ci pozostało na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Po prawej stronie (lub na dole, jeśli korzystasz z telefonu) klasyczna powtórka.

Duolingo — Zalety i wady

 Najpopularniejsza aplikacja do nauki języków. Do tej pory pobrało ją ponad 100 milionów osób. Dla zobrazowania w Polsce mieszka 38 milionów ludzi. To tak jakby z Duolingo skorzystały 2 kraje o tej samej ilości zaludnienia co polska, plus dwie Belgię. Duolingo zadbało bardzo dobrze o grywalizację. Jest to aspekt przeniesiony ze świata gier. Dzięki grywalizacji dużo łatwiej jest być zaangażowanym. Dzięki niej można również wyrobić zdrowe nawyki. 

  Jeśli miałbym napisać nowy artykuł pod tytułem Duolingo vs Memrise, ale biorąc na cel nie całokształt, ale wyłącznie aspekt grywalizacji to na pewno stwierdziłbym, to, że Duolingo jest dużo lepiej stworzone pod motywowanie i angażowanie użytkowników do codziennej regularnej nauki. Przykładowe elementy grywalizacji w Duolingo to:

  • Ligi: W Duolingo jest aż 10 lig. Zaczynając od ligi brązu i kończąc na lidze diamentowej. Dla przykładu. Jeśli poświęcisz wystarczająco dużo czasu, na to, aby znaleźć się na wysokim miejscu w lidze brązu, czyli w top 10 użytkowników, którzy poświęcili najwięcej czasu na naukę, awansujesz do kolejnej ligii.  
  • Osiągnięcia: Do przykładowych osiągnięć, należą, zdobycie 30 000 tysięcy punktów, a dzięki temu zdobycie odznaki mędrca, czy odznaki uczonego co jest równoznaczne z nauczeniem się znaczącej ilości 2 000 słówek z całego kursu.
  • Day streak: Oznacza on, liczbę dni nauki z rzędu. Musisz poświęcić, choć odrobinę czasu na to, aby nie stracić tego osiągnięcia. Wyrabia to ważny nawyk regularności, która jest bardzo ważna w nauce języków. 
Duolingo - aplikacja
Duolingo - aplikacja

Memrise czy Duolingo? Radzi ekspert…

Konrad Jerzak Vel Dobosz to ekspert w nauce języków obcych. Zna on ich aż 14, co czyni z niego poliglotę. Popularność zawdzięcza programowi The Brain — Genialny Umysł. Oto co na ten temat sądzi Konrad: Uważam, że każda aplikacja, która opiera się na systemie powtórek, jak i uczy nowego, często używanego słownictwa, jest ciekawym dodatkiem do nauki języka obcego, który powinien w głównej mierze opierać się na jak największej ekspozycji na ten język. 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tym słynnym poliglocie, to polecam czytanie jego bloga elemelingua.

Memrise vs Duolingo — Podsumowanie

To czy wybierzesz Memrise, czy Duolingo będzie zależało tylko od Ciebie. Memrise tak jak i Duolingo jest darmowe. Oczywiście są pomiędzy nimi różnice. Duolingo jest dużo bardziej popularne. Popularność nie powinna być tutaj jednak wyznacznikiem. Moim skromnym zdaniem Duolingo jest jednak lepszą aplikacją. Głównie dzięki aspektom grywalizacji, które potrafią z nauki stworzyć coś nie tylko pożytecznego, ale i przyjemnego. Czy znasz jakieś inne dobre aplikacje do nauki języków?


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *