Dysleksja a nauka języków obcych-Wpływ dysleksji na naukę języków

Dysleksja a nauka języków obcych. Osoba mająca problemy z pisaniem

  Dysleksja a nauka języków obcych… Jeśli zastanawiasz się, czy dyslektyk może nauczyć się języka obcego, to trafiłeś w odpowiednie miejsce. W tym artykule dowiesz się nie tylko o tym, w jaki sposób osoby z dysleksją powinny uczyć się języków obcych. Dowiesz się również o czymś, bez czego nawet osoba mająca predyspozycje do nauki języków obcych nie będzie w stanie się ich nauczyć. Rzecz ta jest przydatna w każdej dziedzinie od sportu po biznes… Na początku jednak skupmy się na problemie dysleksji.

Czym jest dysleksja?

  Dysleksja objawia się poprzez problemy w nauce. Osoby mające dysleksję mają trudności w czytaniu i pisaniu. Ciężko im również rozróżniać podobnie brzmiące do siebie słowa. Trudno jest im także dzielić słowa na sylaby. Szkoły i placówki opiekuńczo-wychowawcze powinny rozpoznawać, diagnozować i opiniować trudności w nauce. Powinny również organizować różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej osobom dotkniętym dysleksją. Dyslektyk może mieć problemy ze zrozumieniem widzianej i słyszanej informacji. Ma on również problemy z zapamiętywaniem materiału oraz z pisaniem ze słuchu. Pismo osób dotkniętych dysleksją może być niewyraźne. Co ciekawe osoba z dysleksją może mieć problem w grach zespołowych. Motywacja oraz indywidualne podejście to klucz w leczeniu dysleksji. 

Mimo przeciwności! Czyli sławne osoby z dysleksją…

   Mimo problemów wynikających z dysleksji istnieje wiele przykładów na to, że dysleksja nie skreśla, lecz tylko utrudnia życie. Gwiazdy sportu takie jak Muhammad Ali (Amerykański bokser mistrz świata w wadze ciężkiej) lub Maghic Johnson (Koszykarz pochodzący z ameryki po zdobyciu tytułów mistrzowskich w szkole średniej i college’u został wybrany z pierwszym numerem w drafcie NBA w 1979 roku, przez Los Angeles Lakers). Również cierpiały na tę przypadłość. Nie przeszkodziło to im jednak w osiągnięciu dużego sukcesu. Kolejną osobą, która miała dysleksję, jest Albert Einstein. Nauczyciele myśleli, że nic w życiu nie osiągnie. Nie lubił on gramatyki i zawsze miał problemy z pisaniem. Mimo to nie przeszkodziło mu to w stworzeniu teorii względności. Einstein do dziś mimo swoich niedoskonałości jest uważany za geniusza.

Dysleksja a nauka języków obcych. Muhhamed Ali jak wzór osoby z dysleksją.
Dysleksja a nauka języków obcych. Albert Einstein jako wzór osoby z dysleksją.

Dysleksja a nauka języków obcych przez internet i stacjonarnie

  Nauka języków obcych przez internet może być dużym udogodnieniem dla osób z dysleksją. Ucząc się samemu, nikt nie będzie Cię oceniał. Jest to duży plus. Niestety nauka online to też minusy. Osoby z dysleksją mogą mieć problemy z dostrzeganiem błędów, jakie popełniły. Dlatego warto korzystać z aplikacji do nauki języków. Mają one zazwyczaj algorytm, który sprawdza, czy dane zdanie zostało poprawnie skonstruowane. Nauka języków polega na przetwarzaniu treści, które widzimy i słyszymy. Dlatego osoby z dysleksją mogą mieć problemy z nauką. Nie skreśla to ich jednak i są one w stanie osiągnąć płynność językową ciężką pracą. Dyscyplina jest umiejętnością ludzi sukcesu. Dotyczy to każdej dziedziny od sportu po biznes

  Jeśli zależy Ci na efektach, musisz pracować. Pracować między innymi nad umiejętnościami czytania i słuchania ze zrozumieniem. Do dobrych praktyk należy czytanie na przemian po cichu i na głos. Warto również korzystać ze słownika ortograficznego, jak i zapisywać wyrazy, które sprawiają Ci najwięcej problemów. Myślę, że bardzo ważną rzeczą przy nauce języków obcych jest interesowanie się nimi. Jeśli osoba lubi naukę samą w sobie, to wydaje mi się, że ciężko może być ją powstrzymać przed nauczeniem się języka, który ją interesuje.

Współpraca

  Pracując z osobą z dysleksją przy nauce języków obcych online czy stacjonarnie powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Osoby dotknięte tym schorzeniem mogą mieć niską samoocenę. Jest to spowodowane uczuciem bycia gorszym od swoich rówieśników i porównywania się do innych. Dlatego też nie krzycz na takie osoby i nieustannie ich nie krytykuj. Zauważaj błędy i cieście się z najmniejszych sukcesów. Jeśli zastanawiasz się jak zmotywować taką osobę do nauki języków, zajrzyj do mojego artykułu Jak się motywować do nauki języków obcych?

Dysleksja a nauka języków obcych. Współpraca zademonstrowana poprzez uścisk dłoni.

  Zadbaj o to, aby osoba, z którą współpracujesz, posiadała jakieś czyste schludne miejsce do nauki. Pamiętaj również o tym, żeby zapewniała ona sobie odpowiednią ilość snu, oraz zdrowo się odżywiała. Nie mów też takiej osobie, aby bardziej się starała. To tak jakbyś spytał osobę regularnie trenującą na siłowni, dlaczego nadal brak efektów. Osoby z dysleksją potrzebują na nie po prostu trochę więcej czasu. Warto również nagradzać takie osoby za każdą sesję nauki. Jeśli osoba, z którą współpracujesz lubi słuchać muzyki, to dobrą dla niej nagrodą może być posłuchanie jej ulubionej piosenki. 

Głowa do góry

  Jeśli ktoś Ci bliski cierpi na dysleksję lub sam doświadczasz jej na swojej skórze, nie załamuj się. Nikt nie jest idealny. Osoba z dysleksją może nauczyć się języka obcego. Potrzebuje ona jednak indywidualnego planu i wsparcia. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o dysleksji, to zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu.  Czy dyslektykowi trudniej nauczyć się języka obcego? Został on przygotowany przez blog metodynauczania, ale uważam, że jest on wartościowy, więc go polecam. Znasz jakąś osobę z dysleksją? Daj znać w komentarzu!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *